המטרה שלי: שכולם ידעו לתכנת

שמי רן בר-זיק, אני מתכנת בעשרים השנים האחרונות. מרצה בכנסים ובמיטאפים וכותב על טכנולוגיה יותר מעשור באתר אינטרנט ישראל. בנוסף אני גם עיתונאי טכנולוגי בהארץ. אני מתכנת למי שלא מכיר: חיפוש בגוגל או בויקיפדיה יסגור את הפינה.

אני מתכנת עם שם בתעשיה, עובד בחברה מצוינת ונהנה ממוניטין טוב. אבל הדרך שלי לתחום לא היתה קלה. מכירים את הגאונים האלו שנולדו עם המקלדת ביד? אלו שבבית הספר קיבלו 100 בחמש יחידות ובצבא שירתו ביחידה סופר סודית?
אז אני לא כזה. גדלתי בבת-ים, גירדתי בקושי 60 במתמטיקה 3 יחידות. בצבא? הייתי עובד רס״ר וגם זה בלחץ. אבל הנה – אני פה. ואם אני בתחום, בעבודה מעניינת ומרתקת – אז כל אחד יכול. זה כיף לעבוד בתחום התכנות ולתכנת. הכי כיף שיש!

אני עומד מאחורי הפרויקט ללימוד ג׳אווהסקריפט בעברית. ספרי לימוד דיגיטליים שמלמדים ג׳אווהסקריפט, ריאקט ו-Node.js. שמות שנשמעים כמו ג׳יבריש אבל הם מרכיבים את עולם האינטרנט שאתם מכירים.

הספרים האלו ילמדו אתכם לתכנת – אבל צריך להבהיר משהו – הם לא יכניסו אתכם לתחום. אין קיצורי דרך בחיים האלו. שום קורס וירטואלי לא יכניס אתכם לתחום. אף אחד לא ישלם לכם 30,000₪ אם קראתם כמה ספרים או עשיתם כמה מבחנים באינטרנט. המטרה של הספרים האלו היא אחת: ללמד אתכם לתכנת. יש הבדל אדיר בין לדעת לתכנת, אפילו ברמה טובה, לבין לעבוד בתחום.

הספרים האלו ילמדו אתכם לתכנת אבל לא יתנו לכם עבודה ב-30,000₪ לחודש

בפרויקט כרגע יש חמישה ספרים – ללמוד ג׳אווהסקריפט בעברית – שמלמד לתכנת ג׳אווהסקריפט – שפה פופולרית מאוד, קלה ללמידה והשפה שמניעה את הרשת. כל האתרים שאתם רואים? עובדים ברובם עם ג׳אווהסקריפט. הספר השני הוא ללמוד Node.js בעברית. מדובר על פלטפורמת ג׳אווהסקריפט לצד השרת שגם היא פופולרית מאוד. הספר השלישי הוא ללמוד ריאקט בעברית המלמד את ריאקט, הספריה הפופולרית לצד הלקוח. שלושת הספרים האלו ילמדו אתכם איך בונים דברים בעולם הווב. בנוסף, יש גם אתר תרגול עם למעלה משלוש מאות תרגילים לג’אווהסקריפט ועוד אחד ל-Node.js. שני ספרים נוספים הם ללמוד MySQL בעברית שמלמד על מסד נתונים מאוד פופולרי וללמוד jQuery בעברית שיסייע מאוד למי שעובד עם וורדפרס.

אבל הם לא יכניסו אתכם לעולם ההייטק ובטח ובטח לא ינחיתו אתכם בעבודה נחשקת. זה לא. אף קורס באינטרנט או ספר לא יכול לעשות את זה. כדי להכנס לתחום צריך לדעת עוד המון: איך עובדים עם גיט למשל (שזה ניהול גרסאות), איך רשת האינטרנט  עובדת, איך פרוטוקולים עובדים ויותר מזה: ניסיון, ניסיון ו… ניסיון. זה אפשרי, אבל זו עבודה שתצטרכו לעשות בעצמכם. כתבתי לא מעט על העניין הזה. גם בהארץ וגם באתר האישי שלי (למשל פה). מי שמבטיח לכם שכתוצאה מקורס אינטרנטי מעסיקים יחטפו אתכם או אפילו יסתכלו עליכם – משקר.

זה לא קורס אינטרנטי. מדובר בספר לימוד, שזמין גם בספריות אקדמיות ומשתמשים בו בבוטקאמפים וקורסים. הספר הזה מעולה ללימוד עצמי וכדי לתת נקודת התחלה טובה. ומי שיקרא אותו ויתרגל את התרגילים שיש בספר ובאתר התרגול הנוסף – ידע ג׳אווהסקריפט היטב. לפי התקנים החדשים ולפי הסטנדרט הנהוג בתעשיה. מי שיקרא את שני הספרים האחרים ויתרגל היטב – ידע לבנות דברים ב-Node.js ובריאקט. זה כן ותהיה לו נקודת פתיחה טובה. אבל לא מעבר.

אם אתם רוצים ללמוד תכנות ורוצים בסיס טוב להמשך הדרך – זה הספר בשבילכם. אני אשמח אם כמה שיותר אנשים יהיו שותפים לפרויקט הזה, אבל אני לא אבטיח לכם הבטחות שווא. זה כיף לתכנת ומי שיודע לתכנת יפיק ערך מהלימוד גם אם הוא לא יעבוד כמתכנת. 

אלו הספרים הדיגיטליים שיש לנו בפרויקט. ניתן לרכוש כל אחד בנפרד כספר דיגיטלי או לרכוש את כל הספרים הדיגיטליים וגם את הספר המודפס של ״ללמוד ג׳אווהסקריפט בעברית״. כל הרוכשים נהנים גם מהעדכונים של הספרים.

הספרים האלו הם פרויקט קהילתי

חלק מהמטרה שלי בחיים זה להראות שאפשר ולכתוב על טכנולוגיה ותכנות ב-ע-ב-ר-י-ת. דווקא בעברית. אני כותב יותר מעשור מדי שבוע על תכנות באתר אינטרנט ישראל. שם אני מסקר טכנולוגיות חדשות, שפות תכנות ופריימוורקים וכותב מדריכים המלמדים מושגים שונים בתכנות. 

במאי 2019 החלטתי לקחת את העניין צעד קדימה ולצאת בקמפיין הדסטארט לספר לימוד. היה ברור לי שזה יהיה לשפת ג׳אווהסקריפט כי זו שפה פופולרית, קלה ללמידה ויותר חשוב – היא מובילה בתחום תכנות האינטרנט (תכנות המיועד לבניית אתרים, אפליקציות ווב וממשקים שונים). יש בקרב חברות ווב יותר סובלנות למתכנתים עם רקע לא סטנדרטי. 

הקמפיין הצליח מעל ומעבר, עם יותר משלוש מאות אלף שגוייסו ו-700% מימון. אלפי תומכים שהצטרפו לפרויקט בהתלהבות, חברות מסחריות מובילות (וויקס, Really Good, Outbrain, Iron source, chegg, honey book) והקריה האקדמית אונו, השותפה המרכזית שהיא חלק משמעותי מהפרויקט הזה.